top of page

Jednoaktówka "Jeleń" została napisana na początku lat 60. XX w. i opublikowana jedynie w Niemczech.

Sztuka w groteskowym tonie ukazuje chorobliwe dążenie do narzucania innym swojej woli. Ukazana w utworze niewinna z pozoru sytuacja w kolejce górskiej przekształca się w przypowieść o totalitaryzmie i wodzostwie. Utwór odsłania mechanizmy, które często rządzą społecznością nie tylko w szerokim ujęciu, ale także mniejszą grupą w klasie szkolnej czy na osiedlu, gdzie wcześniej czy później wyłania się silna jednostka, wobec której członkowie grupy przyjmują różne postawy – albo  bezmyślnie ulegają jej kierownictwu (naśladownictwo, posłuszeństwo) albo – widząc, że narzucone normy, wartości  nie są dobre - próbują się im przeciwstawić. Jeśli osoby te są w mniejszości, dość często nie starcza im sił i odwagi wobec przeważającej, ślepo zapatrzonej w wodza i agresywnie zachowującej się reszty grupy. Na ogół  ostatecznie podporządkowują się z lęku przed odrzuceniem albo zostają przez taką grupę odrzucone.   „Jeleń” to sztuka wciąż aktualna. Możemy w niej zobaczyć samych siebie – nasze dążenia, postawy, reakcje, a także mechanizmy nacisku, manipulacji będące zagrożeniem także dla współczesnej demokracji i wolności. Warto być ich świadomym. 

Filmik promujący naszą szkołę i klasę. :)

Zapowiedź kręconego przez nas filmu pt."Ferdydurke". Wkrótce będzie dostępny cały film. 

Premiera naszego filmu odbyła się 30.04.2015 r. podczas Drugich Spotkań z Historią pod hasłem:"Polaków portret własny".Film powstał na podstawie fragmentu powieści Witolda Gombrowicza "Ferdydurke". Prezentuje stereotypowy obraz szkoły "upupiającej" uczniów, czyli utrzymującej ich w infantylności, niedojrzałości i niewinności.Grono pedagogiczne to odrażające, odpychające i prymitywne typy, które hamują kreatywność młodzieży i jej rozwój, nie odpowiadają na nurtujące ją pytania, a lekcje opierają się na powtarzaniu standardowych formuł.Uczniowie bronią się przed monotonią szkoły, ale sami także popadają w schematy: kujona, buntownika. Gombrowicz w swojej powieści poddał krytyce stereotyp szkoły, posługując się groteską - kategorią estetyczną, która najlepiej uwydatnia absurd opisanego zjawiska.

"FERDYDURKE" - CAŁY FILM!

Podzas uroczystości pożegnania maturzystów w naszej skole przedstawiliśmy dwa kabarety z repertuaru kabaretu Potem "O królewnie, która poszła
do poprawczaka" oraz "Romee i Julia". 

bottom of page